Tri ruské scenáre pre Ukrajinu

Autor: Ladislav Garassy | 1.2.2014 o 13:45 | (upravené 1.2.2014 o 14:07) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1221x

Na jednej strane, Rusko má čím ďalej väčší apetít na obnovenie svojej ríše. Na druhej strane, USA sa z Európy sťahujú a ich pozornosť sa sústredí na Pacifik. Ak nechceme, aby naše deti zase žili v cudzom područí tak ako naši rodičia, je najvyšší čas vytvoriť európske ozbrojené sily, ktroré nás ochránia pred cudzou mocou. "Vedenie Ruska vypracováva plán na ustanovenie kontroly nad Ukrajinou, preto v priebehu nastávajúceho týždňa Kremeľ začne s ešte väčším tlakom na Kijev." Tento názor vyslovil včera v exkluzívnom komentári pre server GordonUA.com bývalý ekonomický poradca Vladimíra Putina v rokoch 2000-2005, člen ruského "Výboru solidarity s Majdanom", ekonóm Andrej Illarionov.

Andrej IllarionovAndrej Illarionovhttp://goldmag.biz/blog/page_all_279.html

"Rusko obnovilo obchodnú a informačnú vojnu proti Ukrajine. V súčasnosti sa už dovozy z Ukrajiny zadržiavajú po dobu 10-15 dní. Zo všetkých televíznych kanálov sa každodenne ozývajú tóny propagandistických materiálov o tom, že na ukrajine dochádza k štátnemu prevratu, po ktorom sa k moci dostanú fašisti a neonacisti. Cieľom tohoto prevratu, tu presne citujem, je "genocída a zničenie ruského obyvateľstva"." - povedal Illarionov.

Paralelne s tým, podľa slov bývalého poradcu Putina, Rusko zvyšuje svoju prítomnosť na Ukrajine, konkrétne v Luhanskej oblasti a na Kryme.

"Donskí kozáci vstúpili do Luhanskej oblasti, aby chránili ruské obyvateľstvo východnej Ukrajiny, a bajkerské kluby "Noční vlci" a "Volgogradskí kozáci" poslali svojich členov do Sevastopoľa na jeho obranu pred rozzúrenými mladíkmi. Všetko toto vytvára dojem masírovanej, dobre pripravenej kampane, ktorá sa len začína a bude narastať v priebehu nasledujúcich 7-10 dní." - povedal.

Illarionov vyjadril svoj nesúhlas s názorom poľského premiéra Tuska, že aktívne zasahovanie Ruska do záležitostí Ukrajiny sa začne po ukončení olympiády v Soči. Tvrdí, že sa to stane okamžite po jej zahájení.

"Po slávnostnom ceremoniáli zahájenia olympiády začne Rusko vykonávať kvalitatívne iné akcie. Ne bude žiadne čakanie na ukončenie olympijských hier. 7.-8. februára sa začne tlak na Ukrajinu vo všetkých smeroch." - povedal.

Podľa odborníkových slov, Rusko má tri možné scenáre vývoja udalostí na Ukrajine. "Prvý - základný - scenár predpokladá zriadenie kontroly nad celou Ukrajinou. Bol by to najprijateľnejší scenár. Druhý scenár, ktorý sa teraz prvýkrát objavil a o ktorom teraz hovoria všetci prokremeľskí politici a politológovia, je federalizácia alebo konfederalizácia Ukrajiny. Pri realizácii tohoto projektu bude potrebné zriadiť kontrolu nad promoskovskou časťou štátu. A nakoniec tretí scenár. Ten budú realizovať, ak sa nepodarí vykonať prvé dva. Ide o zriadenie kontroly nad Krymom, Luhanskou a možno časťou Sumskej oblasti. To znamená v tých okresoch, kde prevažuje ruské obyvateľstvo."

Illarionov tvrdí, že pre Rusko je teraz úplne vedľajšie, kto bude vymenovaný za ukrajinského premiéra, lebo "rozhodnutie už bolo prijaté a operácia sa spúšťa."

Podľa jeho slov, tlak sa môže znížiť len v prípade menovania premiérom Andreja Kľujeva alebo Viktora Medvedčuka.

"V prípade menovania niektorého z nich môže Moskva zmenšiť tlak na Ukrajinu vďaka tomu, že oni sami, a nie Kremeľ, budú vykonávať ruský program." - tvrdí expert.

Zdôraznil, že množstvo hovorcov ruskej moci priamo nazýva súčasné obdobie "výnimočne priaznivým pre realizáciu dávneho sna o znovuzjednotení Ukrajiny a Ruska".

"Ako je známe, Putin nepovažuje Ukrajinu za štát. Mnohí v Kremli ju nazývajú dočasným štátom. Z ich pohľadu Ukrajina už nebude vo vzťahu k Rusku tak slabá a Rusko nebude tak silné v porovnaní s Ukrajinou, ako dnes. A Západ, predstavovaný EU a USA, už nebude k ukrajinskej kríze tak ľahostajný ako dnes. Preto ešte raz zdôrazňujem: čas sa počíta na dni, pretože skôr či neskôr sa Ukrajina dostane z politickej a hospodárskej krízy." - povedal Illarionov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kríze pokračujeme

Trauma Dankovi ale prospeje, viac bude počítať vlastné limity a „žetóny“, ktorými disponuje.


Už ste čítali?