Tri ruské scenáre pre Ukrajinu

Autor: Ladislav Garassy | 1.2.2014 o 13:45 | (upravené 1.2.2014 o 14:07) Karma článku: 8,46 | Prečítané:  1188x

Na jednej strane, Rusko má čím ďalej väčší apetít na obnovenie svojej ríše. Na druhej strane, USA sa z Európy sťahujú a ich pozornosť sa sústredí na Pacifik. Ak nechceme, aby naše deti zase žili v cudzom područí tak ako naši rodičia, je najvyšší čas vytvoriť európske ozbrojené sily, ktroré nás ochránia pred cudzou mocou. "Vedenie Ruska vypracováva plán na ustanovenie kontroly nad Ukrajinou, preto v priebehu nastávajúceho týždňa Kremeľ začne s ešte väčším tlakom na Kijev." Tento názor vyslovil včera v exkluzívnom komentári pre server GordonUA.com bývalý ekonomický poradca Vladimíra Putina v rokoch 2000-2005, člen ruského "Výboru solidarity s Majdanom", ekonóm Andrej Illarionov.

Andrej IllarionovAndrej Illarionovhttp://goldmag.biz/blog/page_all_279.html

"Rusko obnovilo obchodnú a informačnú vojnu proti Ukrajine. V súčasnosti sa už dovozy z Ukrajiny zadržiavajú po dobu 10-15 dní. Zo všetkých televíznych kanálov sa každodenne ozývajú tóny propagandistických materiálov o tom, že na ukrajine dochádza k štátnemu prevratu, po ktorom sa k moci dostanú fašisti a neonacisti. Cieľom tohoto prevratu, tu presne citujem, je "genocída a zničenie ruského obyvateľstva"." - povedal Illarionov.

Paralelne s tým, podľa slov bývalého poradcu Putina, Rusko zvyšuje svoju prítomnosť na Ukrajine, konkrétne v Luhanskej oblasti a na Kryme.

"Donskí kozáci vstúpili do Luhanskej oblasti, aby chránili ruské obyvateľstvo východnej Ukrajiny, a bajkerské kluby "Noční vlci" a "Volgogradskí kozáci" poslali svojich členov do Sevastopoľa na jeho obranu pred rozzúrenými mladíkmi. Všetko toto vytvára dojem masírovanej, dobre pripravenej kampane, ktorá sa len začína a bude narastať v priebehu nasledujúcich 7-10 dní." - povedal.

Illarionov vyjadril svoj nesúhlas s názorom poľského premiéra Tuska, že aktívne zasahovanie Ruska do záležitostí Ukrajiny sa začne po ukončení olympiády v Soči. Tvrdí, že sa to stane okamžite po jej zahájení.

"Po slávnostnom ceremoniáli zahájenia olympiády začne Rusko vykonávať kvalitatívne iné akcie. Ne bude žiadne čakanie na ukončenie olympijských hier. 7.-8. februára sa začne tlak na Ukrajinu vo všetkých smeroch." - povedal.

Podľa odborníkových slov, Rusko má tri možné scenáre vývoja udalostí na Ukrajine. "Prvý - základný - scenár predpokladá zriadenie kontroly nad celou Ukrajinou. Bol by to najprijateľnejší scenár. Druhý scenár, ktorý sa teraz prvýkrát objavil a o ktorom teraz hovoria všetci prokremeľskí politici a politológovia, je federalizácia alebo konfederalizácia Ukrajiny. Pri realizácii tohoto projektu bude potrebné zriadiť kontrolu nad promoskovskou časťou štátu. A nakoniec tretí scenár. Ten budú realizovať, ak sa nepodarí vykonať prvé dva. Ide o zriadenie kontroly nad Krymom, Luhanskou a možno časťou Sumskej oblasti. To znamená v tých okresoch, kde prevažuje ruské obyvateľstvo."

Illarionov tvrdí, že pre Rusko je teraz úplne vedľajšie, kto bude vymenovaný za ukrajinského premiéra, lebo "rozhodnutie už bolo prijaté a operácia sa spúšťa."

Podľa jeho slov, tlak sa môže znížiť len v prípade menovania premiérom Andreja Kľujeva alebo Viktora Medvedčuka.

"V prípade menovania niektorého z nich môže Moskva zmenšiť tlak na Ukrajinu vďaka tomu, že oni sami, a nie Kremeľ, budú vykonávať ruský program." - tvrdí expert.

Zdôraznil, že množstvo hovorcov ruskej moci priamo nazýva súčasné obdobie "výnimočne priaznivým pre realizáciu dávneho sna o znovuzjednotení Ukrajiny a Ruska".

"Ako je známe, Putin nepovažuje Ukrajinu za štát. Mnohí v Kremli ju nazývajú dočasným štátom. Z ich pohľadu Ukrajina už nebude vo vzťahu k Rusku tak slabá a Rusko nebude tak silné v porovnaní s Ukrajinou, ako dnes. A Západ, predstavovaný EU a USA, už nebude k ukrajinskej kríze tak ľahostajný ako dnes. Preto ešte raz zdôrazňujem: čas sa počíta na dni, pretože skôr či neskôr sa Ukrajina dostane z politickej a hospodárskej krízy." - povedal Illarionov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?